O parafii

Police to około 34-tysięczne miasto w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Szczecin. Na terenie powiatu polickiego funkcjonuje dekanat Police, w skład którego wchodzi 6 parafii:

Nasza parafia – św. Kazimierza – jest jedną z najludniejszych parafii w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Kościół pw. św. Kazimierza to kościół ceglany, przykryty dwuspadzistym dachem. Kubatura świątyni wynosi około 41 tys. m3, powierzchnia zaś to około 2500 m2. Nad wejściem głównym góruje dzwonnica z trzema dzwonami, które zostały poświęcone w 1999 r. przez św. Jana Pawła II.

We wnętrzu wyróżnić można trzy nawy. Najwyższa jest nawa główna. W lewej nawie bocznej zobaczyć można współczesny tryptyk, który na początku znajdował się w Kaplicy Miłosierdzia Bożego, obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a także Kaplicę św. Kazimierza z obrazem i relikwiami patrona parafii. W prawej nawie widoczny jest obraz Jezusa Miłosiernego z kaplicą chrzcielną, a także Kaplica Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II.

Figura Matki Bożej została ofiarowana przez pielgrzymów, którzy udali się do Fatimy. Od 26 października 2014 r. w Kaplicy w specjalnie przygotowanym ołtarzu św. Jana Pawła II znajdują się relikwie Jego krwi (relikwiarz widoczny jest na zdjęciu powyżej).

Na ścianach świątyni zobaczyć można płaskorzeźby stacji Drogi Krzyżowej, które powstawały w 2010 i na początku 2011 r. Uwagę z pewnością przykuwają witraże – przedstawiają one świętych i błogosławionych narodu polskiego. W znajdujących się nad wejściami bocznymi największych oknach kościoła znajdują się dwa monumentalne witraże – jeden przedstawia scenę Chrztu Polski, drugi zaś przedstawia tematykę maryjną.

W pobliżu wejścia głównego do kościoła w prawej nawie znajduje się tablica poświęcona powstaniu „Solidarności”. Po przeciwnej zaś stronie również na ścianie widzimy tablicę poświęconą ks. abp. Kazimierzowi Majdańskiemu.  Po obu stronach wyjścia do przedsionka ustawione są dwa zamykane konfesjonały „szafowe”.

W przedsionku kościoła oprócz wejścia na chór i kiosku z prasą znajduje się widoczna na zdjęciu powyżej tablica poświęcona katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem (poświęcono 10 kwietnia 2011 r.), krzyż przywieziony przez pielgrzymów z Ziemi Świętej, akt erekcyjny kościoła i pamiątkowa tablica poświęcona mniejszości greckiej w Policach.

W prezbiterium znajduje się duży ołtarz i bliźniacze ambona i miejsce przewodniczenia – są one wyłożone białym marmurem. Głównym elementem prezbiterium jest kilkumetrowy krzyż w formie Drzewa Życia wiszący na ścianie za ołtarzem. Obok krzyża znajdują się dwie rzeźby: Maryi i św. Jana Ewangelisty. We wnęce pod krzyżem umiejscowione jest złote tabernakulum ozdobione motywem winorośli.

Do północno-wschodniej ściany prezbiterium przylega sporych rozmiarów zakrystia, pod którą znajduje się jedno z dwóch wejść do tzw. dolnego kościoła.

Na emporze, znajdującej się nad wyjściem do przedsionka, znajdują się okazałe 55-głosowe organy piszczałkowe (drugie co do wielkości w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej). Swoje początki mają one w roku 1944 (rok poświęcenia) w Szwajcarii. Obecny ich wygląd (instrument został unowocześniony, przebudowany i dostosowany do bryły naszego kościoła) powstał pod przewodnictwem organmistrza p. Waldemara Wasilewskiego. Stół do gry tych organów zawiera 3 klawiatury ręczne i tzw. pedał (klawiaturę nożną). Uroczystego poświęcenia instrumentu dokonał ks. abp Andrzej Dzięga 19 lutego 2012 r.

Ciekawostką jest wspomniany wyżej dolny kościół, mieszczący się w podziemiach. Pełni on rolę kaplicy chrzcielnej (baptysterium), ponieważ w jego środku jest chrzcielnica do chrztów poprzez zanurzenie.

Kościół otoczony jest dużym placem kościelnym, który częściowo jest wyłożony jest kostką polbrukową. Przed wejściem głównym kościoła widoczny jest pamiątkowy kamień poświęcony Janowi Pawłowi II. Na zachód od niego stoi jeden z dwóch krzyży misyjnych (upamiętnia Misje Święte z roku 2000). Na wschód od kościoła znajduje się charakterystyczny wyglądem Dom Parafialny, w którym mieści się Kaplica Miłosierdzia Bożego. Przy jednej ze ścian (od strony kościoła) Kaplicy Miłosierdzia Bożego od października 2010 stoi krzyż misyjny, będący pamiątką Jubileuszowych Misji Świętych.

W centrum miasta, na skwerze im. Jana Pawła II, znajduje się Figura św. Jana Pawła II. Bezpośrednia otulina tej Figury (ograniczona chodnikiem) została w październiku 2014 r. określona przez ks. abp. Andrzeja Dzięgę jako miejsce modlitwy i skupienia, swoiste sanktuarium św. Jana Pawła II na wolnym powietrzu. Jest to trzecie tego typu miejsce w naszej Archidiecezji – po kopii krzyża z Giewontu w Pustkowie i Figurze św. Jana Pawła II znajdującej się na szczecińskich Jasnych Błoniach.