Menu Zamknij

Uroczystość Wszystkich Świętych – imieniny każdego z nas

Uroczystość Wszystkich Świętych, obchodzona 1 listopada, powszechnie kojarzona jest ze wspominaniem zmarłych. Jednak jej charakter jest zdecydowanie bardziej złożony – bowiem odnosi się ona nie do śmierci, ale do życia w świętości, do czego dążymy przez całe ziemskie życie.

Święto to zostało ustanowione, aby móc w jednym momencie czcić wszystkich tych, którzy oglądają już Boga twarzą w twarz – zarówno tych, których Kościół poprzez kanonizację oficjalnie ogłosił świętymi, jak również tych, których nie znamy, a którzy swoim życiem zasłużyli na zbawienie. Można więc tę uroczystość nazwać świętem patronów każdego z nas, nawet w sytuacji, gdy w oficjalnym poczcie świętych ogłoszonym przez Kościół nie ma świętego o danym imieniu – z ogromną dozą prawdopodobieństwa taki święty jest w gronie tych nam nieznanych, a których szczególnie czcimy 1 listopada. Radosny charakter dnia podkreśla również liturgia tego dnia – choćby za sprawą białego koloru szat liturgicznych, czy też za sprawą odśpiewywanego hymnu Te Deum. Nie jest to więc w żadnym wypadku „święto zmarłych”, ale święto żyjących! 

Coraz częściej pamiętać nam o tym pomagają Bale Wszystkich Świętych organizowane w Wigilię Wszystkich Świętych w coraz większej ilości miast – w tym roku po raz pierwszy i u nas w Policach. I dobrze! A na zadumę związaną z nieuchronną koniecznością ziemskiej śmierci mamy czas przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych, w trakcie której modlimy się za zmarłych i możemy uzyskać dla nich odpust zupełny, a szczególnie w Dzień Zaduszny.

Autor: Jakub Siusta

Skip to content